لباس ایمنی کار

لباس ایمنی کار (8)

سه شنبه, 14 دی 1395 ساعت 12:49

لباس ایمنی کار نسوز

نوشته شده توسط

لباس ایمنی کار

 

یکی دیگر از انواع لباس ایمنی کار ، لباس ایمنی کار نسوز است که در واقع برای افراد آتشکار و یا افرادی که در محیط هایی با دمای بالا کار میکنند استفاده می شود و قابلیت مهم این نوع از لباس ایمنی کار این است که در برابر حرارت مقاوم است و گرما را به داخل لباس منتقل نمی کند و باعث می شود فردی که این لباس ایمنی کار را پوشیده است دمای بالا را احساس نکند و همچنین لباس ایمنی کار آتش نگیرد.

 

عملکرد این نوع لباس ایمنی کار در برابر حرارت و گرما به این صورت است که این لباس ایمنی کار از نوعی الیاف خاص ساخته شده است که در برابر دمای بالا مقاوم می باشند و همچنین این نوع لباس ایمنی کار دارای یک لایه پشم شیشه است که گرما را انتقال نمی دهد.

معمولا روی این نوع لباس ایمنی کار یک لایه آلومینیوم وجود دارد که گرما را بازتاب کند و آن را جذب نکند و همچنین معمولا این نوع لباس ایمنی کار از رنگ روشن استفاده می شود که جاذب گرما نباشد و آن را دفع کند و همچنین باعث گرم شدن فردی که لباس ایمنی کار را پوشیده است نمی شود.

 

 

یکشنبه, 28 آذر 1395 ساعت 13:13

پیش بند لباس ایمنی کار

نوشته شده توسط

لباس ایمنی کار

در مجاورت لوازم و ماشین آلات متحرک در کارگاه و کارخانه نباید از پیش بند لباس ایمنی کار استفاده کنید

حال اگر استفاده از پیش بند لباس ایمنی کار در این محیط ها  ضروری باشد میبایست از پیش بند دو تکه استفاده کرد به گونه ای که تکه بالا تنه و پایین تنه از یکدیگر جدا باشند و تنها توسط اتصالی ساده بسته شوند تا در هنگام بروز حادثه به راحتی باز شوند و خطری فرد را تهدید نکند

اگر در محیط کاری خود با مواد مذاب کار میکند میبایست پیش بند لباس ایمنی کار به گونه ای باشد که به کلی سینه را بپوشاند و جنس مقاومی داشته باشد

افرادی که در محیط های کاری خود با مواد خورنده مثل اسیدها و مواد قلیایی سرو کار دارند میبایست پیش بند لباس ایمنی کار از جنس کائوچو بپوشند

افرادی که در محیط های کاری خود با اشعه ایکس سرو کار دارند میبایست پیش بند لباس ایمنی کار شان از جنس سربی بوده و جناق و قفسه سینه شان را به خوبی بپوشاند و 30 تا 40 سانتیمتر پایین تر از کمر را نیز بپوشاند

.قدرت‌ حفاظت‌ این  پیش‌ بندهای‌ سربی‌ باید لااقل‌ معادل‌ ضخامت‌ یک‌ میلیمتر سرب‌ خالص‌ باشد

 

چهارشنبه, 17 آذر 1395 ساعت 06:56

قسمت های حساس لباس ایمنی کار

نوشته شده توسط

لباس ایمنی کار

لباس کار ایمنی

یک ) فاق شلوار 

از قسمت های بسیار حساس لباس ایمنی کار فاق شلوار لباس ایمنی کار است که در محیط کاری با کار کردن و نشست و بر خواست های فراوان پاره میشود .به دلیل این که تولیدی ها برای کمتر کردن هزینه تولید پارچه کمی برای این قسمت لباس ایمنی کار اختصاص میدهند و یا برای افزایش سرعت تولید سرسری این قسمت لباس ایمنی کار را میسوزانند.

دو ) درز لباس 

درز لباس ایمنی کار بخصوص درز زیر بغل لباس ایمنی کار از دیگر نقاط حساس لباس ایمنی کار است که اگر الگوی نامناسبی داشته باشد پارچه کمی مصرف کرده باشد و یا باز هم این نقطه از لباس ایمنی کار را بسیار سرسری دوخته باشند ضمن این که پاره میشود و بد فرم در تن نیروی کار می ایستد و آراستگی را از او میگیرد راحتی را نیز از پرسنل گرفته و مانع از کارکرد سریع و راحت وی میشود

سه ) سرجیب

بسیاری از پرسنل در محیط های کاری در جیب لباس ایمنی کار خود ابزار و لوازم خود را قرار میدهند و بر میدارند که تکرار این کار در طول روز به طور پیاپی به جیب لباس ایمنی کار آسیب میزند پس میبایست خوب دوخته شده باشد و با کیفیت باشد

چهار )ملحقات

خرابی زیپ ها و دکمه ها بسیار رایج است در لباس ایمنی کار و میبایست از ملحقات با کیفیت در لباس ایمنی کار استفاده شود چرا که خرابی آنها نه تنها باعث نااراحتی و اذیت شدن فرد میشود بلکه دیگر فرد را در مقابل آسیب ها ایمنی نمیکند و جان فرد به خطر می افتد

 

چهارشنبه, 19 آبان 1395 ساعت 09:23

نکات انتخاب لباس ایمنی کار

نوشته شده توسط

 

 

لباس ایمنی کار

لباس ایمنی کار یکی از وسایل محافظتی جان شما در مقابل خطرات احتمالی محیط کار است .و کارکنان موظف به پوشیدن لباس ایمنی کار متناسب با شرایط محیطی محل کارشان هستند 

لباس ایمنی کارهای رایج به دو شکل هستند یا در یک پوشش سراسری یا به صورت بلوز و شلوار و از جنس پلی استر پنبه، ویسکوز، کتان، فیلامنت یا ترکیبی از آنها استفاده می شود. هر چه الیاف لباس ایمنی کار طبیعی تر باشد تبادل حرارتی آن بهتر خواهد بود.

: لباس ایمنی کارها برای شرایط ویژه انواع مختلفی دارند و جنس های مختلفی دارند 

 لباس ایمنی کار عایق سرما و رطوبت  

  لباس ایمنی کار نسوز و ضد حرارت : با پوشش آلمینیوم که تا 90 درصد اشعه مادون قرمز را برگشت می دهد ساخته می شود.

  و لباس ایمنی کارهای ضد مواد شیمایی و رادیو اکتیو

بک لباس ایمنی کار خوب باید چگونه باشد ؟ 

دقت کنید که لباس ایمنی کار باید  اندازه مناسب بدن شما باشد نه بسیار تنگ و نه بسیار گشاد

در صورتی که کار شما ایجاب میکند که آستینتان را مدام بالا بزنید به جای لباس ایمنی کار آستین بلند ، لباس ایمنی کار آستین کوتاه را جایگزین کنید

اگر در محل کار خود با ماشین آلات سر و کار دارید به هیچ وجه لباسی که باز یا پاره است نپوشید .ابزار آلات ، ساعت و کلید و ... به خود آویزان نکنید

 اگر با مواد شیمیایی و مواد سمی سر وکار دارید یا محیط کاریتان گرد و غبار فراوانی دارد لباس ایمنی کار بدون جیب و بدون لبه (لبه تا زده شلوار)استفاده کنید

 اگر در محل کار خود با مواد خورنده یا مضر کار میکنید باید از لباس ایمنی کار با جنسی مناسب این محیط استفاده کنید 

 در محیط هایی که امکان حریق دارد باید از لباس های نسوز شامل کلاه , دستکش و کفش به صورت یک تکه استفاده کنن

 لباس کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیو اکتیو، کار می کنند باید یکپارچه ، بدون منفذ همراه با کلاه، کفش، و دستکش مخصوص و غیر قابل نفوذ باشد

- لباس بارانی باید به صورت کلاه سر خود و از جنس پارچه ضد آب و آستر پشمی یا پشم شیشه تهیه شود

 

پنج شنبه, 06 آبان 1395 ساعت 09:02

لباس ایمنی کار آتشنشان

نوشته شده توسط

لباس ایمنی کار

لباس ایمنی کار آتش نشان ها باید ویژگی های خصی داشته باشد تا از فرد آتشنشان در برابر حرارت و شعله محافظت نماید تا وی بتواند در محیط هایی که آتش سوزی شده است به راحتی آتش را خاموش کند، امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید لباس ایمنی کار باعث شده است که بتوانند لباس ایمنی کار مقاوم در برابر حرارت و لباس ایمنی کار نسوز تولید کنند که در ادامه با ساختار این دو نوع لباس ایمنی کار بیشتر آشنا می شویم.

جنس لباس ایمنی کار نسوز :

یکی از موادی که در تهیه لباس نسوز به کار می رود آزبست (پنبه نسوز) می باشد که مقاومت زیادی در برابر آتش دارد. آزبست ترکیبی از سیلیکات های معدنی مانند سیلیکات منگنز و سیلیکات آهن با ترکیبات پیچیده الیافی و کریستالی می باشد.

لایه بیرونی و پوشش روی لباس نسوز از جنس کولار آلومینیومی است و این خاصیت آئینه بودن آن پرتوها و تشعشعات حرارتی را منعکس و حرارت را جذب نمی نماید.

انواع لباس ایمنی کار نسوز:

الف : لباس ایمنی کار محافظ در برابر شعله :

با آن می توان مستقیم وارد شعله شد و معمولا سه لایه هستند. وزن آن بین 7 تا 12 کیلوگرم بوده و در محیط هایی که آتش حدود  ˚815  حرارت دارد می توان از آن استفاده کرد.

ب : محافظ در برابر حرارت :

این نوع لباس در اماکن پرحرارت و معمولاً توسط کارگرانی که در قسمت کوره های مراکز صنعتی کار می کنند استفاده می شود. این لباس ها معمولاٌ  از چندین لایه از جنس آزبست با رویه آلومینیومی ساخته شده است.

همانطور که از مطالب بالا دریافتیم آتشنشان ها باید لباس ایمنی کار نسوز استفاده کنند تا به خود آسیب نزنند و نیز کارگرانی که در محیط هایی با دمای بالا مثل کارخانه های ذوب فولاد و یا تولید شیشه و دیگر محیط های با دمای بالا کار میکنند باید لباس ایمنی کار مخصوص استفاده کنند تا دچار آسیب نشوند. اگر به دنبال خرید لباس ایمنی کار مناسب برای کارگاه خود هستید باید آن را از مراکز معتبر و با مارک  جنس معتبر و مناسب تهیه نمایید تا مجبور به پداخت هزینه های غیر قابل جبران نشوید.

دستکش ایمنی

ماسک ایمنی

کفش ایمنی

 

 

همچنین یک آتش نشان و یا یک کارگری که در محیط های با دمای بالا کار میکند باید از دستکش ایمنی مناسب و استاندارد و همچنین ماسک تنفسی مناسب و کفش ایمنی مناسب استفاده کنند.

لباس ایمنی کار
لباس ایمنی کار
یکشنبه, 11 مهر 1395 ساعت 09:51

لباس ایمنی کار ضدجرقه

نوشته شده توسط

برای کار با دستگاه های جوشکاری باید لباس ایمنی کار مناسب را انتخاب کنید زیرا در غیر اینصورت ممکن است باعث سوختگی لباس و خود فرد شود پس برای هرکاری لباس ایمنی کار مخصوص آن کار را باید پوشید حال به معرفی لباس ایمنی کار ضد جرقه می پردازیم که برای کار جوشکاری ساخته شده است .

این لباس به صورت کاپشن شلوار طراحي شده و از ترکيب الياف طبيعي پنبه مقاوم حرارتي آميخته با الياف پلي آميد توليد شده و داراي مقاومت موثر در مقابل تاثير گرمايي جرقه هاي الکتريکي مي باشد و محصول ساخت شرکت IST کشور ترکيه مي باشد. اين لباس در سايزهاي (EN340 اتحاديه اروپا)  S  براي افراد با بلندي قد 170 الي 176 سانتيمتر و سايز M  براي افراد با بلندي قد 176 الي 182 سانتيمتر و سايز L براي افراد با بلندي قد 182 الي 188 سانتيمتر موجود و آماده تحويل مي باشد.

لباس ایمنی کار باید دارای خصوصیاتی باشد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم :

خصوصیات لباس کار ایمنی عبارت است از:

1. لباس ایمنی کار باید اندازه و متناسب با بدن استفاده کننده باشد.

2. کارکنانی که با ماشین کار می¬کنند و یا در جوار ماشین¬آلات مشغول کار هستند باید از لباس ایمنی کاری استفاده کنند که هیچ قسمت آن باز یا پاره نباشد. آویزان نمودن زنجیر ساعت، کلید و نظایر آنها روی لباس ایمنی کار اکیداً‌ ممنوع است.

3. در محل کار که احتمال خطر انفجار و یا حریق باشد استفاده از یقه نورگیری (آفتاب گردان) و زه و دسته عینک که از انواع سلونوئید ساخته شده¬اند و همچنین همراه داشتن سایر مواد قابل اشتعال برای کارکنان مربوطه اکیداً ممنوع است.

4. در صورتیکه انجام کاری ایجاب نماید که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمراً بالا بزنند بایستی از لباس ایمنی کار آستین کوتاه استفاده نمایند.

5. کارکنانی که در محیطهای آلوده به گرد و غبار، مواد قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم کننده بکار اشتغال دارند، نباید لباسهای جیب¬دار و یا لبه¬دار (دوبل شلوار) را در بر داشته باشند، چون ممکن است گرد و غبار و مواد مزبور در چین و لبه لباس باقی بمانند.

6. لباس ایمنی کار نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حریق بایستی شامل کلاه، دستکش و کفش بصورت یک تکه و سر هم باشد.

7. لباس کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیواکتیو کار می¬کنند باید بصورت یکپارچه و بدون منفذ همراه با کلاه مخصوص، کفش و دستکش از جنس خاص و غیر قابل نفوذ باشد.

8. لباس ایمنی کار بارانی به صورت پالتویی کلاه سر خود را از جنس پارچه ضد آب با آستری نخی (جهت مناطق معتدل) و یا آستری پشمی (جهت مناطق سرد سیر) با رنگ مصوب تهیه شود.

لباس ایمنی کار

لباس ایمنی کار

 

سه شنبه, 16 شهریور 1395 ساعت 09:50

جنس لباس ایمنی کار

نوشته شده توسط

وقتی از جنس لباس ایمنی کار حرف میزنیم منظورمان همان جنس پارچه آن است که میتواند هم به صورت ترکیب شده از الیاف طبیعی باشد و الیاف مصنوعی باشد و در بعضی موارد کلا از الیاف شیمیایی تولید میشوند. لباس ایمنی کار به طور معمول پوششی است سراسری که شامل تنه ، دست ها و پاها می باشد که بدن را ازشرایط محیطی حفظ می نماید . لباس ایمنی کار به طور اصولی و بر طبق الزامات سیستم مدیریتH S Eبه دو صورت وجود دارد. فرم اول به صورت بلوز و شلوار (۲ تکه ) و فرم دوم به صورت یکسره و سراسری(۱ تکه ) است .

پارچه ی لباس : پارچه ترگال برای مانتو و لباس آزمایشگاهی کمی ضخیم تر از تترون است(۱۸۰ گرم) بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ گرم بر متر مربع.انواع پارچه ی لباس ایمنی کار از به کار بردن درصد کتان و پلی استر یا کتان و ویسکوز تهیه می شود که درصد های متداولآن به صورت ۳۵% و ۶۵% – ۷۰% و ۳۰% – و یا کتان ۱۰۰% می باشد که به طور مثال کتان ۱۰۰% برای جوش کاری مناسب می باشد .

لباس ایمنی کار

 

سه شنبه, 16 شهریور 1395 ساعت 08:08

لباس ایمنی کار

نوشته شده توسط

لباس ایمنی کار که معمولا بصورت یک لباس سراسری تنه است  و یا به صورت یک کاپشن و شلوار است که باید همه ی کارگران و پرسنل کارخانه آن را بر تن داشته باشند تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود . لباس کار باید خصوصیات خاصی را داشته تا بتواند از فردی که از آن استفاده میکند در هر شرایطی محافظت بکند که در ادامه به طور مختصر این خصوصیات را برمیشماریم :

1-لباس ایمنی کار باید کاملا مناسب و اندازه فرد استفاده کننده باشد.

2-جنس پارچه لباس ایمنی کار با توجه به شرایط کاری که از آن استفاده میشود متفاوت است مثلا جنس پارچه لباس ایمنی کار کسی که جوشکاری میکند باید با جنس لباس ایمنی کار فرد آتش نشان متفاوت باشد.

  لباس ایمنی کار                                                    لباس ایمنی کار